Dinți frumoși

Clasa a III-a B

Școala Altfel

2022-2023

A învăța copilul de la cea mai fragedă vârstă sa fie îngrijit și să respecte regulile de igienă personală, să se obișnuiască cu un regim rațional de alimentație, înseamnă a pune bazele temeinice formării comportamentului igienic. Cu toții vrem o dantură sănătoasă. Pentru asta ne periem dinții zi de zi, dimineața și seara, folosim o pastă de dinți recomandată de Asociația Stomatologilor, ba chiar ața dentară, apa de gură, ne schimbăm des periuța de dinți. 

Dacă ne întrebăm de la ce varsta trebuie să ne preocupe îngrijirea dinților copilului, răspunsul este: foarte devreme! Deprinderile elementare de igienă dentară trebuie imprimate de timpuriu pentru a deveni elemente ale modului de viață cotidian. Deprinderile igienice dentare odată formate îi dau copilului siguranța în acțiune, încredere în posibilitățile lui, chiar îi formează o oarecare independență. Modul de abordare a acestor activități pleacă de la idea că este bine pentru copii să înțeleagă de mici că sănătatea dinților nu înseamnă numai absența cariilor, ci și un mod de viață echilibrat, deci un întreg organism sănătos. 

SCOP: Transmiterea sistematică a unor noțiuni și cunoștințe privind problemele de igienă dentară.