Excursie în Sibiu

Clasele a III-a B, a V-a A, a V-a B și a V-a C

Școala Altfel

2022-2023

În această excursie elevii au vizitat edificii importante ale orașului și printre acestea enumerăm: Palatul Brukenthal – Muzeul Național Brukenthal, Muzeul de Istorie Naturală, Catedrala Evanghelică din Sibiu.

Elevii au descoperit fascinantele colecții ale baronului Samuel von Brukenthal de artă europeană din cadrul Muzeul Național Brukenthal. Palatul a devenit în 1817 muzeu public, cunoscut ca Muzeul Brukenthal, una dintre primele instituții de acest gen din Europa.

La muzeul de Istorie Naturală copiii au fost impresionați de expunerea tridimensională prin intermediul dioramelor şi asocierea efectelor de sunet şi lumină, menite să sugereze ciclul noapte-zi în fiecare dintre mediile ilustrate.

Catedrala evanghelică din Sibiu este una din clădirile reprezentative ale goticului din Transilvania care uimește și azi prin structura impozantă.