Home » E-Twinning

E-Twinning

               Elevii școlii noastre au muncit cu entuziasm și emoție la confecționarea felicitărilor de Crăciun din cadrul proiectului european HANDMADE X-MAS CARDS 2014-2015, propus de către Gustavo Mora (Spania) pe platforma e-twinning ce contine comunitatea școlilor din Europa (http://www.etwinning.net/ro/pub/index.htm#). Urările făcute celor 13 școli din Europa au fost redactate în limba engleză iar felicitările au fost originale și au arătat o doză mare de implicare și creativitate a elevilor claselor primare și gimnaziale ale școlii Emil Isac. Unii elevi mai perspicace au transmis în scris urări de sărbătoare în mai multe limbi, în special în limbile țărilor unde au fost trimise felicitările. Aproximativ 70 de felicitări au fost trimise din partea elevilor școlii noastre către Spania (Valencia, Toleda), Franța (Suresnes), Italia (Torino), Germania (Magdeburg), Anglia (Cambs), Slovacia, Polonia (Varșovia), Grecia (Creta), Croația (Kistanje), Finlanda (Oulu), Turcia (Zonguldak), Olanda (Berghem).
               Elevii au fost nerăbdători să primească felicitările altor școli din Europa iar ele au ajuns la timp înainte de vacanță pentru a fi expuse în holul școlii noastre. Astfel, au fost admirate de toată lumea, atât elevi, cât și profesori și au adus spiritul Crăciunului în școala noastră. Am primit un număr foarte mare de felicitări din Turcia, Spania, Finlanda, Italia, Anglia, Germania, Polonia, Slovacia, Grecia, Croatia, Franta cu mesaje ce conțin dorința de a colabora și în viitor pentru ca elevii școlilor noastre să beneficieze de oportunitatea de a-și face prieteni din diverse țări și de a utiliza limba engleză într-un context plăcut.