Diseminare Proiect Erasmus+: Facing and Dealing with change

Școala Gimnazială ”Emil Isac”,

Bruxelles,

22-25 ianuarie 2024

Proiectul la scară mică Erasmus+ KA210 small, intitulat Facing and Dealing with change (având număr de referință 2021-2-ES01-KA210-SCH-0000506644) s-a finalizat cu vizita unui grup de 6 elevi și 2 cadre didactice la Bruxelles, în perioada 22-25 ianuarie 2024. Atât elevii, cât și cadrele didactice s-au declarat foarte încântați de oportunitatea care li s-a oferit.

Au vizitat Parlamentul European- Parlamentarium și Hemicycle, au discutat cu europarlamentarul spaniol Javier Lopez Fernandez despre temele pe care le-au abordat de-a lungul celor doi ani de proiect, au vizitat Muzeul de Științe Naturale din Bruxelles, au vizitat diverse obiective turistice (catedrale, statui, piețe publice, clădiri istorice, etc.), au legat numeroase prietenii transnaționale și desigur, au gustat nu doar delicioasa ciocolată belgiană, ci au simțit și gustul dulce al răsplatei după doi ani de muncă susținută în cadrul proiectului. Fiindcă participanții la această mobilitate nu au fost doar niște elevi norocoși, au fost elevii care au muncit cel mai mult de-a lungul activităților de proiect.