Înscrierea în noul an școlar

Ne bucurăm că luați în considerare Școala Gimnazială ,,Emil Isac” pentru educația copiilor dumneavoastră!

Vă invităm  consultați informațiile de pe această pagină pentru facilitarea procesului de înscriere. Pentru detalii puteți  ne contactați pe e-mail la școala.emilisac@gmail.com sau telefonic la +40 264 435 256.

Informații și documente

Procedura de înscriere pentru clasa pregătitoare

Numărul de clase pregătitoare alocate prin proiectul planului de școlarizare pentru anul școlar 2024-2025 este:

• 2 clase– 44 de elevi limba de predare română
  • Posibilitate de organizare program semiinternat

Perioada de înscriere în clasa pregătitoare pentru anul şcolar 2024-2025 este :
11 aprilie – 14 mai 2024

Orarul de înscriere pentru clasa pregătitoare 2024-2025 este:
Luni- Joi 8:00-18:00
Vineri 8:00-17:00

1. Copilul care împlineşte vârsta de 6 ani până la data de 31 august 2024 inclusiv:
    • este înscris obligatoriu în clasa pregătitoare
2. Copilul care împlineşte vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie-31 decembrie 2024:
    • Dacă a frecventat grădinița, se poate înscrie în clasa pregătitoare, în baza recomandării eliberate de grădiniță
    • Dacă nu a frecventat grădinița sau s-a întors din străinătate, înscrierea se realizează în urma evaluării dezvoltării copilului de către CJRAE
  • DOSAR PLIC
  • Cererea tip care se completează pe loc în școala sau online
  • Cartea de indentitate a părintelui / tutorelui legal care se prezintă la înscriereîn original și copie
  • Certificatul de naștere al copilului în original și copie
  • Recomandarea de înscriere în clasa pregătitoare (de la grădiniță, dacă este cazul)
  • Rezultatul evaluării dezvoltării copilului de către CJRAE (dacă e cazul)
  • Părinții divorțați depun la înscriere dovada modului în care se exercită autoritatea părintească și la care dintre ei a fost stabilită locuința minorului
Documente pentru dovedirea criteriilor specifice:
  • Declarație pe proprie răspundere a unuia dintre bunici că are nepot/nepoată în îngrijire
  • Copie după actul de identitate care să ateste că domiciliul bunicilor se află în circumscripția unității școlare
  • Dovada de rudenie
  • Adeverință de la locul de muncă

Autoritățile pun la dispoziția părinților, pe toată perioada înscrierilor copiilor la clasa pregătitoare, un TELVERDE gratuit pentru informații privind procedura de urmat.

Mai exact, în perioada înscrierilor și până la sfârșitul acestora, la nivelul fiecărui inspectorat școlar, de luni până joi, în intervalul orar 09.00 – 16.00, și vineri, în intervalul orar 09.00 – 14.00, persoanele interesate pot obține informații cu privire la înscrierea în învățământul primar, la numărul de telefon 0800 016 264.

Școala Gimnazială ,,Emil Isac”

str. Giordano Bruno nr. 46

organizează, în vederea înscrierii elevilor în clasa pregătitoare

Ziua Porților deschise

Sâmbătă, 30 martie 2024

între orele 9.00 – 13.00

Climat de învățare sigur și ofertant pentru elevi

Ne străduim să răspundem eficient nevoilor tuturor elevilor. Școală noastră este implicată în parteneriate care asigură un mediu diversificat pentru dezvoltarea copiilor. Beneficiem și de un program care asigura zilnic un pachet alimentar în regim de catering tuturor elevilor școlii.

Află mai multe